امروز: یکشنبه 25 آذر 1397
دسته بندی محصولات
بخش همکاران
بلوک کد اختصاصی

گزارش كارآموزی در مركز مخابرات مباركه

گزارش كارآموزی در مركز مخابرات مباركه دسته: گزارش کارآموزی و کارورزی
بازدید: 3 بار
فرمت فایل: doc
حجم فایل: 19 کیلوبایت
تعداد صفحات فایل: 31

مركز مربوطه دارای 3 داك می باشد از هر شلف تعدادی كابل بیرون می آید و داك ها در اتاق سوئیچ (SW) قرار دارندكابل های خروجی به اتاق MDF كه در مجاور(SW) قرار دارند م یرود بخش MDF توسط سیمهای وانژه (زوج سیاه و سفید) به دو قسمت تقسیم می شود قسمت اول شامل ورودی كابلهای اتاق سوئیچ می باشد كه به ترتیب شماره تقسیم بندی شده است قسمت دیگر شامل كابلهای دو

قیمت فایل فقط 16,500 تومان

خرید

كارآموزی در

مركز مخابرات مباركه


بخشهای مركز تلفن و مسیر ارتباط بین مركزتا مشترك :

بخشهای مركز تلفن عبارتند از :اتاق سوئیچ ،اتاق كابل ، اتاق MDF ،با تریخانه و اتاق ژنراتور كه این اتاقها به ترتیب شكل در كنار هم قرار دارند .

مركز مربوطه دارای 3 داك می باشد از هر شلف تعدادی كابل بیرون می آید . و داك ها در اتاق سوئیچ (SW)  قرار دارندكابل های خروجی به اتاق MDF  كه در مجاور(SW) قرار دارند م یرود بخش MDF  توسط سیمهای وانژه (زوج سیاه و سفید) به دو قسمت تقسیم می شود قسمت اول شامل ورودی كابلهای اتاق سوئیچ  می باشد كه به ترتیب شماره تقسیم بندی شده است قسمت دیگر شامل كابلهای دو زوجی می باشد كه به اتاق كابل می رود كه تعداد شان بیشتر از تعداد مشتركین      می باشد . نحوه اتصال این دو قسمت بهم ترتیب خاصی ندارد و سیم وانژه ممكن است ا زابتدای قسمت اول به انتهای قسمت دوم وصل شود یا به انتهای آن .در اصل كار MDF وصل شماره مورد نظر (قسمت اول ) به خط اشتراك مشترك مورد نظر (قسمت دوم ) می باشد.

حال كابلهای خروجی كه 200 تایی هستند از MDF خارج م یشود و به اتاق كابل          می رود . در اتاق كابل ، كابلهای ورودی 200 تایی مبدل به كابلهای 600 تایی یا بیشتر می شود. این كابلهای ضخیم وارد حوضچه می شوند.

اكنون كابلهای ورودی به حوضچه (كه به عبارتی می توان ا زآن بعنوان جعبه تقسیم نام برد) می روند و و در آنجا به كافوها م یروند (KV) .

كافوها در سطح شهر بسته به تراكم جمعیت به تعداد مورد نیاز با ظرافت متغیر قرار  می گیرند كه 1400 تایی یا 2400 تایی هستند و بسته به نیاز آن منطقه از ظرفیت كافو استفاده می شود.

كار كافو تقسیم كابلهایی است كه از حوضچه آمده و به پستها (P) می رود .

كافو رشدهای 15 زوجی یا 20 زوجی را به هرپست (p) منتقل می كند . حتی الامكان سعی می شود كه كافو در وسط محل مورد نظر نصب شود تا تقریباً به صورت مسیر دایره ای شكل با پستها ارتباط داشته باشد تا طول كابلهای ارتباطی بین كافو و پست را به حداقل برسانیم .

هر ترمینال داخل كافو به یك پست م یرود (پست 15 تایی)

كافو تیر مانند MDF در بخش داده كه بوسیله سیم های رانژه بهم متصل شده اند.

فرض كنیم كه از خروجی یكی از كافوها یك كابل بیرون آمده . هر كدام از این زوجها مستقیماً به پست مورد نظر انتقال داده نمی شود چون هزینه كابل كشی بالا می رود و مخابرات بیشترین هزینه را در كابل كشی دارد بنابراین این كابل بیرون آمده از كافو در مسیر خود به سر هر كویه ای كه رسید یك زوج 10 تایی ا زآن جدا می شود و به پست مربوطه می رود تا كل مسیر به همین صورت تحت پوشش قرار گیرد .


 تقسیم بندی برای كابلها :

1)           كابل مركزی :

به كابلهایی می گوییم كه مسیر بین سوئیچ (SW) تاكافو (XV) را طی می كند و رسید به قراری ارتباط بین این دو بخش است.

2)           كابل آبونه :

 به كابلهایی گوییم كه مسیر بین كافو (XV) تا پست (P) را طی می كند و وسیله برقراری ارتباط بین این دو بخش است .

3)           كابل زمینی :

 این كابل ارتباط بین سوئیچ (SW) و پست (P) را برقرار می سازد.

4)           كابل هوایی :

 این كابل از پست (P) تا مشترك كشیده می شود.

بوخت شامل ردیف ، طبقه و اتصالی می باشد مثلاً در خروجی mdf طریقه نشانی دادن شماره اشتراك بدین صورت است كه ابتدا ردیف را می گوییم كه از سمت راست ردیف چندم است بعد طبقه را می گوییم كه از بالا به پایین شمرده می شوند و بعد از روی ترمینال مشخص شده ، شماره 1 تا 100 را می یابیم.

حال برای اتصال یك مشترك جدید به تجهیزات مخابرات به طور مثال به مامور مخابرات كه در سطح شهر مشغول بكار است گفته می شود كه در كافو 55 مركزی 40 و پست اتصالی 9 را برقرار كند .

شماره گذاری كافوها هم به این صورت است كه 00 و 00 مربوط به مركز است و تلفن های اطراف مركز را پوشش می دهد و بقیه كافوها دارای شماره های 01 ، 02 ، 03 و ….. هستند.

تیغه های mdf  هم مدارای دو نوع NO=Normal open  و NC=Normal close هستند كه نوع اول د رحالت عادی باز و نوع دوم در حالت عادی بسته می باشد. امروزه اكثر مراكز از تیغه های نوع اول استفاده می كنند گرچه طبقه اول mdf دارای تیغه های NC می باشد كه توسط ایزوله قطع می شوند.

ایزوله : قطعات پلاستیكی كوچكی است كه ارتباط بین زوج سیم های بیرون آمده از (SW) و سیم های وانژه را د رطبقه اول MDF قطع می كند كه به رنگهای مختلف وجود دارد مثلاً اگر ارتباط با ایزوله قرمز قطع شده یعنی مشترك مورد نظر ایجاد مزاحمت كرده . یا ایزوله زرد رنگ بود بدین معنی است كه مشترك بدهی آبونما دارد.

در این مركز اكنون كامپیوتر كار ایزوله ها را انجام می دهد و تا حدود زیادی كار پرسنل را راحت كرده است بعنوان مثال در صورت بدهی خودكار به مشترك زنگ زده و متذكر می شود كه تا 24 ساعت آینده در صورت عدم پرداخت بدهی تلفن قطع خواهد شد البته مشترك امكان تماس تلفنهای اضطراری را خواهد داشت . یا اینكه به مدت دو ماه تلفن مشترك یكطرفه قطع می كنند و …

دارای یك دكل تلفن همراه و اتاق سوئیچ مربوط به تلفن های همراه با تجهیزات مدرن شركت SEMENSE آلمان است كابل های bts و اتاق های دیگر .. پس این مركز یك شركت خدمات رسانی است كه در فصل های بعدی روند كار و خدمات آن در شهرستان را توضیح خواهیم داد .

نگاهی كلی به صنعت مخابرات و عملكرد آن درجهان

مخابرات به مفهوم الكتریكی عبارت از : ارسال ، دریافت و تجزیه و تحلیل اطلاعات توسط وسایل الكتریكی . ارتباطات در سالهای 1940 به بعد با تلگراف شروع شد و در اوایل قرن بیستم نیز تلفن ارائه گردید. مخابرات رادیویی نیز با اختراع تریود شروع شدو بیشترین كار بر روی آن درجنگ دوم انجام گردید . پس از چندی اختراعات و موارد استعمال ترانزیستور مدارهای مجتمع و وسایل نیمه هادی به عموم عرضه شد . در سیستم های مخابراتی جدید ، قبل از ارسال ، اطلاعات تجزیه و تحلیل شده       می گردد. ارسال نیز با تجزیه و تحلیل بیشتر و غلبه بر نویز انجام می گیرد . بالاخره ما دریافت خواهیم داشت كه شامل كد یابی ، ذخیره و تفسیر اطلاعات می باشد . در این زمینه فرمهای ارتباط شامل تلفن و تلگراف رادیویی ، پخش ، مخابرات نقطه به نقطه ، مخابرات متحرك ، مخابرات كامپیوتری ، رادار و رادیوهای دریا نوردی می باشد . برای آشنای با این سیستم ها ، در درجه اول لازمستكه اطلاعاتی راجع به تقویت كننده ها ، نوسان سازه ها و لوازم و تجهیزات الكرتونیكی داشته باشیم ، با دانستن این عوامل ، مفهوم نویز ، مدلاسیون و تئوری اطلاعات را بخوبی درك خواهیم كرد . ممكن است كه از عوامل منطقی نیز استفاده گردد. همچنین عوامل انسانی كه بر روی كا رسیستم تأثیر می گذارند نباید د رطراحی سیستم ها فراموش شوند.

اطلاعات

در یك سیستم مخابراتی، خبر از یك نقطه به نقطه دیگر ارسال می گردد.این خبر از منبع اطلاعاتی به دست می آید . مجموعه یا تعداد كل خبرها ، شامل خبرهای تكی بوده كه ممكن است از یكدیگر متمایز باشند. این ممكن است بصورت كلمات ، مجموعه ای از كلمات ،علائم كدی و یا بطور دیگر ارائه گردند. اطلاعات به خودی خود آن چیزی است كه منتقل می گردد. كل اطلاعات كه در یك خبر می باشد بر حسب بیت اندازه گیری می شود.

فرستنده

خبری كه با طبیعت الكتریكی از منبع اطلاعاتی بدست آمده نمی تواند برای ارسال بخودی خود مناسب باشد. برای این كار ، عملیات زیادی باید انجام گیرد تا خبر برای ارسال آماده گردد. كه در آن سیگنال صوتی به تغییرات الكتریكی تبدیل شده ، سپس با محدود شدن طیف فركانس های صوتی دامنه آن فشرده می گردد. تمام این كارها قبل از هر مدولاسونی انجام می گردد. سرانجام در یك فرستنده ،اطلاعات موج حامل را مدوله می كند .یعنی به یك موج سینوسی با فركانس زیاد اعمال می شود.

گیرنده

گیرنده ها ا زمدار ساده ای شامل یك كریستال ساده و یك گوشی تا گیرنده های پیچیده را دارد كه با تأسیسات آنتن پیچیدهاشان و سیستم های نشان دهنده و مدارهای سنگرون و ولتاژ زیاد تغییر شكل داده اند .مهمترین عمل یك گیرنده دمدولاسیون (بعضی اوقات كد یابی ) آن است – این دو عمل ، عكس عملكرد متناظر آن در فرستنده می باشند. پس از مدولاسیون ، خروجی یك گیرنده ممكن است به بلند گو ، كارتهای سوراخ شده .. ارجاع شود . البته د رهر یك از این انواع طرح متفاوتی باید انجام پذیرد . همچنین بین فرستنده و گیرنده بخاطر مدولاسیون و روش كد بندی ،  باید سازگاری موجود باشد.

روند كار یادگیری های كار آموز

برای اولین بار ایده ارتباط صوتی بین دو نفر از راه دور به این صورت بود كه تلفن یك گوشی و یك میكروفن د ریك طرف و در طرف دیگر هم یك گوشی و میكروفن می باشد.كه با هم سری شده اند و یك طرف به طور سری د رمدار قرار م یگیرد كه جریان را د رمدار به حركت در می آورد و برای استفاده ا زاین نحوه ارتباط اگر       می خواستیم چند ترمینال در یك شهر به هم مرتبط كنیم از هر كدام ا زاین ترمینالها باید یك زوج سیم به تمامی ترمینالها بكشیم كه د راین صورت سیم كشی خیلی زیاد و پر هزینه بود اگر یك ترمینال می خواستیم درشهر اضافه كنیم باید دوباره به تمام این ترمینالها یك زوج سیم متصل كنیم كه تعداد خطوط ارتباطی از رابطه n(n-1)/2 بدست می آید كه اگر n كوچك باشد  شاید مشكلی بوجود نیاید اما اگر n بزرگ باشد مثلاً ده هزار شماره خواهیم دید كه حدود پنجاه میلیون خط خواهیم داشت كه این امر نه اقتصادی است و نه ا زنظر فنی مقرون به صرفه است . این امر كار شناسان را به تحقیق و بررسی واداشت كه د رنتیجه پارامترهای زیر مطرح شد و این پارامتر خود انگیزه ایجاد مراكز را در اذهان بوجود آورد كه عبارتند از:

1-           اهداف اقتصادی و كم كردن هزینه ها

2-           لزوم ایجاد امكانات ارتباط برای همه

3-           عدم نیاز به ارتباط برای همه به طور همزمان

در مرحله بعد یك مركز تلفن در مركز شهر قرار دادند و تمام خطوط مشتركین به این مركز متصل می شود و یك انسان هم برای برقراری ارتباط دو مشترك   وجود داشت كه طریقه تماس یك مشترك با مشترك دیگر به این صورت بود كه ابتدا مشترك با مركز تلفن تماس گرفته و به تلفنچی اعلام می گردد كه ارتباط او را با شخص دیگر برقرار سازد. عیب های این روش این بود كه :1- سرعت ارتباط دو نفر كم بود.

2- وجود اپراتور انسان باعث می شد كه ممكن است استراغ سمع كند .

3-سلیقه ای وصل كردن تلفن ها

4-           وابستگی به یك انسان برای ارتباط .

عیب های این روش انگیزه ای شد تا مركز سوئیچینگ (Swiching  Network)  اختراع گردد. كه دیگر به جای برقراری ارتباط توسط انسان این ارتباط توسط سوئیچ ها برقرار گردد. به همین دلیل بنا شد محلی به نام سانترال (مركز) ایجاد كنند كه از هر مشترك دو زوج سیم به این مركز ردو بدل كند و د رمركز به طور نیمه اتوماتیك این كار انجام شود . حالا اولین اصطلاح كه بیش می آیدوجود ترمینال یا دستگاههای انتهای است كه در این مركز باید باشد . چرا كه به هر مركز یك سری دستگاههای انتهائی مثلاً دستگاه تلفن ،فاكس ، ترمینال های كامپیوتر و … مرتبط می شوند كه به همه آنها ترمینال گفته می شود.

ترمینال

دستگاههای انتهائی ، تجهیزات ورودی خروجی هستند كه توانای اعمال

1-           ارسال سیگنالهای كنترلی به مركز

2-           دریافت سیگنالهای كنترلی ا زمركز

3-           تولید و ارسال سیگنالهای آدرس

4-           تبدیل اطلاعات مبدأ به سیگنال الكتریكی و ارسال آن به مركز

5-           دریافت سیگنالهای الكتریكی از مركز و تبدیل آن به سیگنالهای قابل استفاده در مقصد است . (با توجه به نوع ترمینال )

انواع سیگنالها : به طور كلی سه نوع سیگنال داریم كه عبارتند ا ز:

1-           سیگنالهای كنترلی ، برای كنترل مركز و آلارم سیستمها

2-           سیگنالهای آدرس ، مشخص كننده آدرس ترمینال مقصد توسط ترمینال مبدأ (شروع كننده ارتباط)

3-           سیگنالهای پیام ، سیگنالهای كه هدف ارسال و دریافت آنها است.

خط مشترك یا تلفن

وسیله ارتباطی بین دستگاههای انتهائی و مركز اكنون كه با ترمینال آشنا شدیم جا دارد یكی ا زمعروفترین دستگاههای انتهائی بنام دستگاه تلفن را مورد بررسی قرار دهیم از آنجائیكه تلفن درسیستم های آنالوگ و حتی دیجیتال كاربرد دارد توانایی این دستگاه عبارت :

1-           دریافت جریان زنگ

2-           ارسال سیگنال های كنترلی به طرف مركز

3-           تبدیل ارتعاشات صوتی به سیگنال های الكتریكی و ارسال آن

4-           دریافت سیگنالهای الكتریكی و تبدیل آن به ارتعاشات صوتی

5-           تولید و ارسال پالسهای شماره گیری (یا تولید و ارسال سیگنال)

مركز

محلی است كه كلیه مشتركینی كه می خواهند ا زطریق آن ارتباط مخابراتی داشته باشند به آن محل متصل می گردند به عبارت دیگر مركز محل ورود و خروج كلیه اتصالات به مشتركین و شبكه های مخابراتی می باشد كار مركز برقرار نمودن یك مسیر ارتباطی است .

كه د رمركز ارتباط به دو صورت برقرار می شود 1- آنالوگ    2- دیجیتال

1-           د رارتباط آنالوگ مسیر مكالمه بصورت انحصاری د راختیار دو ترمینال مربوطه بوده و علائم كنترل و پیام به همان شكل در این مسیر مبادله می شوند(شكل موج تغییر نمی كند)

2-           مسیر مكالمه بصورت انحصاری نبوده بلكه در زمانهای مختلف اطلاعات مربوط به مكالمات ازآن مسیر عبور می كند و اطلاعات درحال مبادله تغییر شكل یافته و بصورت پالسهای صفر و یك ارسال می شوند (شكل موج تغییر می كند )

به این صورت كه مركز تلفن د رجایی مشخص از شهر كه مركز شهر باشد قرار میدهند بدلیل اینكه به طور معمول از هر مشترك سیم به مركز بیاید نه بافاصله زیاد برای یكی و نه بافاصله كم برای دیگری فرضاً 200 مشترك را عضو مركز كردند كه با توجه به تجهیزات مكانیكی هرمشترك با دو زوج سیم وارد این مركز شود این كار باعث می شد كه سرعت ارتباط بالا رود و حجم كمتری صرف این كار شود نگهداری خطوط مشترك راحتر ، محیط كار تمیز تر و نیاز به پرسنل كمتر است و  همچنین دقیقتر عمل  می كند حال این عمل برای تعدادی مشترك انجام می شود در یك منطقه اگر تعداد مشتركین زیاد شود دیگر یك مركز جوابگوی آن تعداد مشتركین نیست به همین دلیل باید با توجه به موقعیت جغرافیایی شهر و تعداد مشتركین تعداد مشخصی مركز تلفن در مناطق مختلف شهر بنا كنند پس با توجه به اینكه آن مركز تلفن كجای منطقه باید قرار گیرد كه كابل رابط كمتری بین مشترك و كافوهای تلفن همچنین بین كافو تا مشترك ردو بدل شود مركز تلفن ها را بنا كردند كه حالا این مركز تلفن ها با همدیگر باید رابطه داشتند كه این رابطه با ترانك یا فیبر نوری یا كابل های PCM كه بعداً د رمورد كابل های ارتباطی بین مراكز توضیح خواهیم داد. حالا همه این مراكز خود با یك سوئیچ میانی  به صورت دیجیتال ارتباط داشتند فرضاً هنگامی كه مشترك شروع گرفتن شماره می كرد با گرفتن 522 وارد مركز تلفن مربوطه می شود كه این كار بدلیل ازدیاد نیاز تلفنی كه ا زنظر فنی و اقتصادی نمی توان همه شماره ها را در یكجا یك مركز متمركز نمود انجام می دهند . چون هزینه كابلكشی و هزینه های جانبی مقرون به صرفه نخواهد بود و ا زنظر فنی عملی نمی باشد در نتیجه شهرستان مربوطه به بیش از یك مركز نیاز دارد و همچنین كلیه مراكز بایستی با یكدیگر ارتباط داشته باشند كه ارتباط آنها 

قیمت فایل فقط 16,500 تومان

خرید

برچسب ها : كارآموزی در مركز مخابرات مبارکه , تقسیم بندی برای کابلها , بخشهای مركز تلفن و مسیر ارتباط بین مركزتا مشترک

نظرات کاربران در مورد این کالا
تا کنون هیچ نظری درباره این کالا ثبت نگردیده است.
ارسال نظر